„Česká ekonomika ve víru energetické krize“

„Česká ekonomika ve víru energetické krize“

byla tématem letošní  tradiční ekonomické přednášky, kterou pořádá společně Okresní hospodářská komora v Příbrami  s významným partnerstvím příbramské pobočky ČSOB, a.s.

Aktuální ekonomická témata zhodnotil Ing. Jan Bureš, hlavní ekononom Patria Finance a seniorní ekonom skupiny ČSOB. Ing. Bureš se zaměřuje na analýzu německé a české ekonomiky. Zvláštní pozornost věnuje měnové politice, finančním trhům, dopadům na devizové a dluhopisové trhy.

To vše v kontextu na aktuální žhavá témata ohledně energetické krize a dopadů války na Ukrajině si přišli poslechnout podnikatelé z příbramského regionu do zasedacího sálu Domu Natura v Příbrami dne 13. října 2022.

Ing. Bureš hovořil o několika stagflačních šocích v řadě (covid, energetická krize, válka na Ukrajině), které mají přímý dopad na výrobní sektor. Ve 3. čtvrtletí roku 2022 se dostaneme do recese na další 2-3 kvartály. Co se týče globálního výhledu, nečekáme destrukční recesi (ne prudký nárůst nezaměstnanosti), ale dojde ke snížení spotřeby domácností. Aktuální inflace dosáhla 18% a je už poblíž vrcholu, který by se měl ustálit okolo 20%. V roce 2023 se vyšší ceny energií a mezd promítnou i do zvýšení ceny služeb.  Za hlavní problém označil Ing. Bureš nedostatek plynu. Snahou Evropské unie je stropovat ceny a udržet,  aby se vysoké ceny plynu nepromítly do trhu s elektřinou.

Evropským řešením je: zdanit a přerozdělit.

Na konci přednášky byl dán prostor pro četné dotazy, kdy podnikatele zajímalo, jak se bude vyvíjet kurz eura vůči koruně, zda by byl výhodnější přechod na euro a samozřejmě řada dotazů směřovala  k energetice a cenotvorbě elektřiny a plynu.

Z obecného shrnutí vyplývá, že nás čeká těžký konec roku 2022 i začátek rok 2023, kdy budeme mít setrvačnější vyšší inflaci.

 

Irena Karpíšková, ředitelka OHK Příbram

V Příbrami dne 13.10.2022