„S koronavirem na věčné časy?“ přednáška makroekonoma ČSOB Ing. Petra Dufka.

„S koronavirem na věčné časy?“

Tak znělo téma letošní, tradiční ekonomické přednášky makroekonoma ČSOB Ing. Petra Dufka.

V roce 2020 se přednáška neuskutečnila kvůli situaci ohledně koronaviru a jsme velice rádi, že letošní přednášku se podařilo uspořádat.

Ekonomickou přednášku pravidelně pořádá Okresní hospodářská komora v Příbrami s partnerstvím  příbramské pobočky ČSOB, a.s.

Ing. Petr Dufek na přednášce dne 26. října 2021 v konferenčním sále Domu Natura v Příbrami   zhodnotil situaci na základě ekonomických ukazatelů. Přehledně  shrnul světovou, evropskou i tuzemskou ekonomiku v covidové době. Zmínil překotný růst cen v důsledku příčiny drahých komodit, tisk peněz na úrovni FED i ECB, rostoucí inflaci i pokřivený trh práce.

Restrikce státu související s Covidem-19 otočily  trh jiným směrem. Zvýšily se internetové prodeje, lidé se více stravují doma, jezdí méně do zahraničí, Praha je vylidněná  od zahraničních turistů, lidem se hromadí peníze na účtech a v celé Evropě došlo k překotnému  růstu cen  nemovitostí.

Zmíněn byl i současný stav autoprůmyslu s nedostatkem čipů, obrovský nárůst energií a samozřejmě inflace, kterou nikdo nedokáže predikovat.

Trhy se do „normálu“ vůbec nevrací a je otázkou, zda nenastává „nový normál“, na který si budeme muset zvyknout.

Celkově vzato, žádná velká pozitiva nová doba nepřináší. Na závěr přeci jenom padla jiskra naděje pro ty, kteří drží ekonomiku tohoto státu, tedy pro podnikatele: „Ten, kdo přežil rok 2008-2009, přežije všechno.“ 

 

Irena Karpíšková, ředitelka OHK Příbram

V Příbrami dne 26.10.2021